Na výletě po jihomoravské Svatojakubské cestě – díl druhý

Podzimní dny lákají k výletům za krásami pestrobarevné přírody. V krajině můžeme obdivovat množství plodů přírody – vinnými hrozny, jablky, hruškami či ořechy počínaje a žlutozelenými a oranžovými dýněmi konče.


Současná koronavirová opatření mluví o výletních skupinkách nanejvýše dvou osob. Pojďme se tedy samostatně nebo ve dvojicích společně na jeden takový podzimní výlet po jihomoravské Svatojakubské poutní trase vydat. 


Den první: Z Rajhradu přes Židlochovicko do Popic


Do Rajhradu dojedete pohodlně vlakem a poté už je to jen kousek pěšky ke klášteru. O zdejší rozsáhlý benediktinský klášter (nejstarší na Moravě) se příkladně stará pouhá hrstka mnichů. Vaše první razítko si otisknete v poutnické budce na mříži okna vlevo od vstupu do kostela. Nespěcháte-li, za návštěvu rozhodně stojí také Památník písemnictví na Moravě.


Poutní cesta vedoucí po červené značce KČT pokračuje kolem kláštera alejemi do Holasic ke kapličce (razítko) a klesá k chráněné přírodní tůni Ludmila. Polní cestou dokráčíte nejprve ke starému dětskému kolotoči (což ocení hlavně děti) a poté středem Vojkovic ke kostelu sv. Vavřince. Do Židlochovic je to už jen kousek a cesta vás přivede nejprve ke svatojakubské infotabuli u autobusového nádraží a poté na náměstí. Poutní trasa pokračuje vpravo a po 4km přichází do Nosislavi (příště se zde zastavte na skleničku vína v některém z mnoha sklepů). V Holasicích u kapličky, ve Vojkovicích u kostela sv. Vavřince a v Židlochovicích u autobusového nádraží narazíte na poutnické budky, ve kterých najdete razítka, která si natiskněte do svých cestovních deníků nebo credenciálů.

Svatojakubská cesta vede nově centrem obce k vinařskému lisu u unikátního opevněného kostela sv. Jakuba, kde se nachází další poutnická budka. Podél Svratky přijdete do Velkých Němčic (poutnická budka s razítkem se nachází u lisu). Po dalších 4 km podél řeky a průchodu lesíkem přicházíte do Uherčic k starobylé budově obecního úřadu a hostince, kde potkáte další poutnickou budku. Šest kilometrů dělí poutníky od Popic, kam se sestoupí polní cestou mezi vinohrady. Dnešní poslední razítko najdete u odpočivadla nad křižovatkou. S pětadvaceti kilometry v nohách dokráčíte po červené značce k železniční trati a vlak vás odveze domů  - nebojte, zdejší ubytování a pohostinnost vychutnáte příště :) Den druhý: Z Popic přes Pálavu do Mikulova


Odpočatí ráno po příjezdu do Popic mírně vystoupáte opět po červené značce od nádraží až ke svatojakubskému dvojsedátku s výhledem na Pálavu. Chcete-li se vyhnout úseku po silnici, běžte vpravo okrajem starého letiště a poté vlevo po cyklostezce SR1 sejdete bezpečně do Strachotína. Zde je u kostela obcí zřízená svatojakubská lavička a na zdi poutnická budka. Po hrázi novomlýnských nádrží přijdete záhy k Dolním Věstonicím známým svou Venuší a kolem hřbitova (razítko) vystoupáte po úbočí ke zřícenině Dívčí hrady (Děvičky) s dalekými rozhledy do krajiny.


Trasa vede stále po červené značce po hřebenu Pálavy, klesá ke Klentnici a mírně stoupá k překrásné zřícenině Sirotčího hradu - tam objevíte další poutnickou budku s razítkem. Po větrné Stolové hoře sejdete k vinohradům a odtud již je Mikulov co by kamenem dohodil. Na severním okraji města byste za normálních okolností mohli navštívit unikátní jeskyni Na Turoldu v jurském vápenci. Od jeskyně odbočíte na žlutou značku a po 1,5 km vystoupáte na de facto cíl jihomoravské poutní cesty – Svatý kopeček nad městem Mikulov, kde se také nachází poutnická budka. Výhled je odtud úchvatný! Sestup po modré značce lemovaný křížovou cestou vás poté přivede pod hlavní mikulovské náměstí, kde se můžete příště v infocentru zapsat do poutnické knihy. Dnes jste ušli 20 km, celkově 45km. Gratulujeme! 

Napište nám vaše zážitky a postřehy z jihomoravských poutních cest na našem facebooku nebo na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Budeme se na vaše vzkazy těšit!TIP: Stáhněte si z webu naši brožurku a díky ní se můžete nejenom správně orientovat na trase, ale také do ní v poutnických budkách otiskávat poutnická razítka a mít tak pěknou vzpomínku na výlet. další novinky

Červnové společné putování

Červnové společné putování

Leave review
Druhý ročník putování od kostela sv. Jakuba v Brně k opevněnému kostelu sv....
Read More
Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Putování od Jakuba k Jakubovi 2024

Leave review
Read More
Úplňkové putování 26.12.2023

Úplňkové putování 26.12.2023

Leave review
Read More
Střípky z poutnického setkání

Střípky z poutnického setkání

Leave review
V sobotu 11. listopadu v Praze proběhlo pod patronací spolku Ultreia již tr...
Read More
Podzimní putování Moravským krasem

Podzimní putování Moravským krasem

Leave review
V září jsme vyrazili na pouť po Svatojakubské stezce v úseku z Rudic do Brn...
Read More