Do Brna z východu

Velehrad – Brno

Jakubské cesty jsou značené jednosměrně, všechny směřují do Santiaga do Compostela. Následuje popis Jakubské cesty z Velehradu do Brna. Z Brna je pak možné pokračovat jižní trasou na Mikulov nebo západní na Třebíč a Český Krumlov.

Velehrad - Bučovice

Pokud vyrážíte do Santiaga z Velehradu přes Brno, využijte Jakubskou trasu Velehrad – Buchlov – Jestřabice – Bučovice - Slavkov u Brna vedoucí Přírodním parkem Chřiby a Přírodním parkem Ždánický les. Z Velehradu poutní stezka stoupá po červené značce k hradu Buchlov a dále až k rozcestí Pod Kazatelnou, kde uhýbá po zelené značce k významnému poutnímu místu - hradisku Sv. Klimenta. Po připojení k modré značce po ní přichází do Jestřabic. Od vlakového nádraží odbočuje trasa po zelené značce až k rozcestí U Kříže, odkud vede dále po červené až do Bučovic.

Bučovice - Slavkov - Tuřany

Z Bučovic pokračuje Jakubská cesta polními cestami po zelené turistické značce přes Letonice a Lutršték do cca 17 km vzdáleného Slavkova u Brna. Ze Slavkova Jakubská cesta pokračuje dále po nově vyznačené zelené trase ve směru Slavkov – Křenovice – Hostěrádky – Mohyla Míru. Od Mohyly Míru pokračuje Svatojakubská trasa provizorním značením žlutými šipkami k parkovišti pod památníkem a odtud lesíkem k polní cestě do obce Kobylnice. Po 500 metrech uhýbá cesta vlevo k hřišti a vede stále západně do obce Dvorska. Obchází zemědělské družstvo, vede středem obce, u dostihového závodiště uhýbá vlevo. Po 750 m pokračuje vpravo až k lesíku, který obchází zprava a nově založenou alejí směřuje do Tuřan.

Tuřany - Holásky - Brno/OC Olympia

(Soutok Svitavy a Svratky)

V Tuřanech vede svatojakubská trasa Mysliveckou ulicí až k poutnímu kostelu Zvěstování Panny Marie. Odtud asi 250 m ulicí Špirovou a poté uhývá vlevo do ulice Holásecké a Rolencovy po cyklotrase č. 5005, přechází železniční trať a vstupuje do Holásek. Na křižovatce se vydává vpravo a po 250 m ulicí Na Návsi uhne vlevo k Přírodní památce Holásecká jezera a stále pokračuje po cyklotrase č. 5005 až k soutoku Svratky a Svitavy u OC Olympia, kde se napojuje na trasu vedoucí od Opavy a Olomouce. Po 1 km podél řeky se poutníkovi nabízí možnost pokračovat po hlavní trase stále jižně na Rajhrad a Mikulov nebo uhnout vpravo na alternativní úsek směrem na Modřice, Želešice, Radostice, Třebíč a dále až na Český Krumlov.

Kam dál?

Do Brna z východu

Z Brna na jih

Z Brna na západ