Poutnické budky nachystány na babí léto

Poutnické budky na jihomoravské Svatojakubské cestě jsou připraveny na babí léto a na návštěvy poutníků. Koncem léta jsme provedli každoroční zevrubnou kontrolu všech poutnických informačních budek (pilgrim pointů) a jejich opravu technického rázu. 

Jediná poutnická budka, kterou nebylo možno zkontrolovat, je ta v obci Vilémovice nedaleko Macochy. Po jejím poškození vandaly ji pan starosta před rokem umístil na zeď obecního úřadu a nyní kvůli opravě fasády dočasně uschoval na obecním úřadě, než budou opravy hotovy.

Za více než dva roky používání poutnických budek se bohužel několik z nich změnilo k nepoznání. Staly se obětí opakovaného vandalismu, spočívajícího nejčastěji v orazítkování či počmárání jejích stěn či krádeže sčítače a deníku. Z dvířek několika budek zmizela přírodní mušle hřebenatka. Naštěstí pod opravdovou mušlí je její obrázek na schránce i vygravírovaný, takže symbol této slavné poutní trasy tak zůstává vždy přítomen. 


Většina poutnických budek se ale stále těší velmi dobré kondici, leckde se o budku evidentně stará někdo místní a chrání ji. Například ta v Uherčicích dostala černá písmena a krásný nový lak. Nebo ta v Jedovnicích u kostela sv. Petra a Pavla se pyšní krásnou plechovou stříškou, která ji chrání před nepřízní počasí. Děkujeme! 


Příští rok je v plánu oprava povrchu budek a natření speciálním lakem. Tam, kde chybí mušle hřebenatka, sčítač poutníků či deník, budou doplněny. A pokud to vyjde, možná přibude jedna nová poutnická budka. Nechte se překvapit kde.


Dělá nám velkou radost, že podle informací z obcí, infocenter, ubytovatelů, ale i mechanických sčítačů a poutních deníků, se vás každoročně na kratší či delší putování po jihomoravské Svatojakubské cestě vydává stále víc a víc. Moc děkujeme, zejména za spoustu milých vzkazů v deníčcích. Je vidět, že budky jsou vítaným zpestřením putování a plní skvěle svou funkci.


Přejeme příjemné podzimní putování jihomoravskou krajinou.

další novinky

Úplňkové putování 26.12.2023

Úplňkové putování 26.12.2023

Leave review
Read More
Střípky z poutnického setkání

Střípky z poutnického setkání

Leave review
V sobotu 11. listopadu v Praze proběhlo pod patronací spolku Ultreia již tr...
Read More
Podzimní putování Moravským krasem

Podzimní putování Moravským krasem

Leave review
V září jsme vyrazili na pouť po Svatojakubské stezce v úseku z Rudic do Brn...
Read More
Kde složit hlavu během putování po jižní Moravě

Kde složit hlavu během putování po jižní Moravě

Leave review
Výprava po svatojakubských trasách jižní Moravy slibuje nezapomenutelné dob...
Read More
Svátek svatého Jakuba a novinky z Brna

Svátek svatého Jakuba a novinky z Brna

Leave review
Dnes slavíme svátek svatého Jakuba, patrona poutníků a poutnic po Svatojaku...
Read More